Kratki zawsze w modzie

Kratki zawsze w modzie

Kratka pojawiła się w aranżacji wnętrz w połowie XX wieku. Pomysł został zaczerpnięty z wzorów ubrań. Okazało się, że świetnie pasuje do wystroju wnętrz w stylu rustykalnym, wiejskim, angielskim i francuskim.

Kratka zapewnia nam eleganckie wykończenie, a jednocześnie sprawia, że wnętrza stają się bardziej przytulne. Można nią ozdobić zarówno meble tapicerowane, jak i zasłony czy poduszki. Kratka to propozycja dla odważnych osób, ale można rozpocząć swoją przygodę chociażby od poduszek czy zasłon. W ten sposób możemy wykorzystać modny motyw, a jednocześnie nie obawiać się o przesadę w tworzonej stylizacji.

Ponadczasowość wzoru, jaki stanowi kratka, przejawia się także w tym, że pasuje nam do każdego pomysłu, który chcemy zastosować w swoich pomieszczeniach. Jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym salonem czy sypialnią, możemy je ożywić i dodać wyrazistości. Kratka świetnie komponuje się z gładkimi tkaninami i pięknie je dopełnia. Możemy ją także z powodzeniem zestawiać ze wzorami kwiatowymi czy geometrycznymi. Kratka ciekawie prezentuje się również w zestawieniu z pasami. Jeśli chcemy urozmaicić swoje wnętrza na nowy sezon, to sprawdzi się w tej roli idealnie.

Zastosowanie kratki we wnętrzach

Dzisiaj producenci tacy jak Clarke & Clarke zapewniają nam duży wybór kratek, dzięki czemu możemy łączyć różne rodzaje, zestawiać je z paskami i gładkimi tkaninami, tworząc oryginalną kompozycję. W przypadku zasłon możemy wybrać nieco większy i jaśniejszy wzór, natomiast na poduszkach zastosować drobniejszą i ciemniejszą kratkę. Kratka idealnie pasuje także od kuchni. Możemy dopasować sobie zarówno roletę, jak i serwetki z obrusem oraz ten sam motyw zastosować na obiciach krzeseł. Z kolei w eleganckim gabinecie czy pokoju biurowym doskonale sprawdzi się ekskluzywna krata biało-czarna, chociażby w formie szachownicy. Warto także pamiętać, że kratka jest już wyrazistym akcentem w naszych wnętrzach, więc powinna odgrywać w nich główną rolę. Pozostałe dodatki powinny być bardziej stonowane.

  • kratki nieco się boję we wnętrzach , to motyw bardzo zdobny i unikam jak ognia ( nie dlatego, że nie lubię, ale dlatego że się obawiam że nie podołam ;))

  • Kuszą mnie zasłony w kratę <3 Ale najpierw muszę skończyć remont sypialni 😉 Pozdrawiam Edyta z http://www.dekorujchwile.pl

  • Kratki zawsze w modzie a ja się tak rozglądam i nic w domu oprócz ściereczki w kratkę, chociaż tyle :). Bardzo fajne te kratkowe inspiracje 🙂

  • Justyna Szmuc

    super to zestawiłaś 🙂 nie jestem fanką krat we wnętrzu ale ślicznie to wygląda

  • Katarzyna Wojtyńska-Stahl

    Klimatyczna jest kratka, przytulna i sielska, szczególnie pasuje do wiejskiego domku. Serdeczności od Katarzyny.